Internetový obchod jizdnikola.net ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho fungování. Využíváním našich služeb s používáním souhlasíte.
Vazeni zakaznici,od 19-21.8. cerpame na eshopu dovolenou. Objednavky prijate do stredy 14.8 do 9hod budou standardně vyrizeny. Objednavky po tomto datu budou postupne vyrizovany od 22.8.2019

Jak vybrat správné brzdy na jízdní kolo

Nevíte se rady jaký typ brzd zvolit? Je to jednoduché stačí se zamyslet, jestli dáváte přednost jednoduchosti nebo bezpečnosti.

V dnešní době jsou k dostání na trhu tyto typy brzd:

  • levnější varianta jsou tzv. "véčkové" brzdy
  • kotoučové brzdy – pomalu vytlačují brzdy "véčkové"

Véčkové brzdy

Véčkové bzrdy na jízdní kolo

Jejich účinnost je dostatečná, mají nízkou hmotnost a jsou snadno servisovatelné. Jsou to brzdy na mechanickém principu, kdy stlačením páčky se utahuje lanko, které pomocí gumiček tlačí na ráfek kola a tím kolo zabrzdí.

Kotoučové brzdy

Kotoučové bzrdy na jízdní kolo

V dnešní době se čím dál častěji setkáváme s brzdami kotoučovými. Jsou použity převážně u drazších kol, protože jejich pořizovací cena je vyšší než-li u brzd véčkových. Mají lepší rozložení brzdné síly a při špatném počasí jakož i v bahně, jsou mnohem více funkční. Nejsou ale pouze dražší, ale také těžší a jejich servis je náročnější.

Rozlišují na mechanické a hydraulické. Mechanické kotoučové brzdy fungují na stejném principu jako brzdy ráfkové, s tím rozdílem, že se nebrzdí o ráfek ale kotoučem. Hydraulické kotoučové brzdy jsou nejúčinnější a fungují na stejném principu jako brzdy u automobilu.