Internetový obchod jizdnikola.net ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho fungování. Využíváním našich služeb s používáním souhlasíte.

Jak vybrat správné brzdy na jízdní kolo

Nevíte se rady jaký typ brzd zvolit? Je to jednoduché stačí se zamyslet, jestli dáváte přednost jednoduchosti nebo bezpečnosti.

V dnešní době jsou k dostání na trhu tyto typy brzd:

  • levnější varianta jsou tzv. "véčkové" brzdy
  • kotoučové brzdy – pomalu vytlačují brzdy "véčkové"

Véčkové brzdy

Véčkové bzrdy na jízdní kolo

Jejich účinnost je dostatečná, mají nízkou hmotnost a jsou snadno servisovatelné. Jsou to brzdy na mechanickém principu, kdy stlačením páčky se utahuje lanko, které pomocí gumiček tlačí na ráfek kola a tím kolo zabrzdí.

Kotoučové brzdy

Kotoučové bzrdy na jízdní kolo

V dnešní době se čím dál častěji setkáváme s brzdami kotoučovými. Jsou použity převážně u drazších kol, protože jejich pořizovací cena je vyšší než-li u brzd véčkových. Mají lepší rozložení brzdné síly a při špatném počasí jakož i v bahně, jsou mnohem více funkční. Nejsou ale pouze dražší, ale také těžší a jejich servis je náročnější.

Rozlišují na mechanické a hydraulické. Mechanické kotoučové brzdy fungují na stejném principu jako brzdy ráfkové, s tím rozdílem, že se nebrzdí o ráfek ale kotoučem. Hydraulické kotoučové brzdy jsou nejúčinnější a fungují na stejném principu jako brzdy u automobilu.