V dnešní době je výběr kol velmi rozsáhlý a kolikrát není lehké se v něm zorientovat. Existuje několik typů kol, které se liší standardní výbavou, tvarem a hlavně konstrukcí, která je vždy předurčena na určitý typ terénu. Před koupí kola je tedy vždy potřeba si dobře rozmyslet, na kterém terénu se chcete pohybovat.
V případě, že chcete kolo do terénu, volte horské případně celoodpružené kolo. Pokud máte v úmyslu jezdit pouze na silnici, sáhněte po kole silničním. Pokud hledáte kolo pro cykloturistiku a jízdu po městě, volte trekkingové kolo. Další možností je kompromis a to je kolo krosové, které je vhodné jak na silnice, tak i do mírného terénu.
Horská kola:
Toto kolo je určeno pro nadšence, kteří mají rádi těžký terén. Pod tímto terénem je nutno si představit lesy, pole, lomy a taková místa, kde nejsou zpevněné cesty. Použít se dá samozřejmě i na silnice, ale z jízdy člověk nemá takový zážitek jako na kole k tomu určeném. Má masivnější vzhled, širší pláště a vyšší hmotnost. Nepříliš se hodí na silnice a zpevněné cesty, jelikož díky jeho konstrukci a posedu cyklisty se mnohem více unavíte. Toto kolo je určeno pro sportovní nadšence, kteří se rádi vyřádí jízdou přes hory, louky lesy.

Krosová kola:
Krosové kolo bylo vymyšleno pro ty, co milují toulky přírodou na kole. Tudíž po polních a lesních cestách, ale i po zpevněných cestách či silnicích. I když zvládne i relativně těžší terén není dobré jej při volbě tohoto kola vyhledávat. Jízdou v těžkém terénu se totiž opotřebují pláště, které nejsou do tohoto terénu přímo určeny. Kolo se vyznačuje užšími plášti, často odpruženou vidlicí, rám i sedlo je přizpůsobeno pro pohodlnější jízdu.

Trekingová kola:
Trekkingové kolo je velice příbuzné kolu krosovému, jen se liší tím, že je plně vybaveno doplňky pro cestování, jako jsou světla, blatníky a nosič. Toto kolo je určeno hlavně na zpevněné cesty a silnice, je nevhodné do těžších terénů.

Silniční kola:
Jak, už je z názvu kola patrné je zřejmé, že toto kolo si vybere ten, kdo hodlá jezdit po silnicích. Pokud možno, po rovných asfaltových silnicích bez větších výmolů a kamínků, protože každý kamínek jezdec pocítí. Vhodné je také pro jízdu v uzavřených okruzích. Je naprosto ideální pro rychlou a sportovní jízdu. Má velmi úzké pláště, je doplněno vícekolečkem, které obsahuje sadu koleček s méně zuby, zatímco přední převodníky jich mají naopak mnoho. Typická jsou pro ně nízko položená a zahnutá řídítka, která poskytují jezdci dobrou oporu pro stoupání a sprinty. Bývá velmi lehké mnohdy nevybavené, tudíž pro turistické jízdy zcela nevhodné.

BMX a freestyle kola:
Tato kola jsou oblíbená především u mládeže. Hojně jsou využívána na uzavřených okruzích, rampách a různých zpevněných plochách, které jsou přímo určené pro tento typ kola. Mají odolnější konstrukci, právě pro různé dovednosti, zdolávání náročných překážek a triky, které mladí s oblibou zkouší. Nejsou vhodná pro přepravu, ale spíše pro zábavu.

Sjezdová kola:
Kolo je velmi podobné kolu horskému. Používá se v extrémních terénech a pro sjezdy, a proto je rám masivnější. Ten, kdo chce mít nezapomenutelné adrenalinové zážitky a nebojí se extrémních sportů, je pro něj toto kolo tou nejvhodnější volbou. Neopomenutelným je odpružení jak přední vidlice, tak i zadní stavby. Tyto kola dosahují podstatně vyšších zdvihů oproti celoodpruženým horským kolům.

City kola:
Kola určená do městského provozu. Nejvíce využívána pro malé nákupy, tudíž jejich nedílnou součástí bývá nosič, přídavný košík apod. Bývají doplněny i krytem řetězu, z důvodu ochrany oděvu. Je navrženo tak, aby se dosáhlo co nejvyššího komfortu nejen při jízdě ale i při nasedání a vysedání. Svou konstrukcí se výrazně liší od ostatních kol sportovního typu.

Dámská kola:
Jedná se o kolo, jakékoliv z výše popisovaných kategorií, jen s tím rozdílem, že mají speciálně tvarovaný rám, kratší představec a sedlo vytvarované pro pohodlnou jízdu ženy.
