Internetový obchod jizdnikola.net ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho fungování. Využíváním našich služeb s používáním souhlasíte.
Expedice zboží se z důvodu vytížení dodavatelů může zpozdit až o 4 až 6 dní. E-shop plně v provozu. Prodejna do odvolání uzavřena. Více informací.

Jaký počet převodů na jízdní kolo vybrat

Čím více kolo převodů má, tím lépe se jezdí. Ale jak už to bývá, všechno souvisí se vším. A není náhodou, že čím více převodů kolo má, tím plynulejší je šlapání, ale důležitý je i počet zubů a jejich rozsah.

Nejčastěji používané převody u horských a krosových kol jsou 21, 24 a 27. Převody 18, 20, 27, 30 se používají u kol silničních. Převody jsou u všech kol rozdílné, například kolo dětské disponuje 6 až 8 převody a to pro jednoduchost ovládání pro dítě stačí. Specializovaná kola jako jsou BMX, mají jen jeden převod, u kol sjezdových je nutné zvolit kolo s převody v rozmezí od 9 do 27.

 

Jak už bylo řečeno, nejen převody jsou důležité pro plynulou jízdu, ale i počty zubů. Je důležité si rozmyslet, jakým stylem budete jezdit, jestli rychlou sportovní jízdou. V případě rychlejší jízdy bychom Vám doporučovali na předním převodníku rozsah 28 – 38 – 48 zubů. Pokud jste spíše rekreační jezdec, je vhodnější si vybrat převodník s 22 – 32 – 42 (eventuelně s 44) zuby.

A proč zuby? Vyšší rozsah vám umožňuje rychlou jízdu, nižší rozsah naopak pomalejší jízdu, zato ale snadněji budete vyjíždět kopce. Co se týká zadního převodníku, tak zde je v dnešní době obvyklý rozsah 28, 32 (eventuelně 34) – 11 zubů.