Internetový obchod jizdnikola.net ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho fungování. Využíváním našich služeb s používáním souhlasíte.

Jaký počet převodů na jízdní kolo vybrat

Čím více kolo převodů má, tím lépe se jezdí. Ale jak už to bývá, všechno souvisí se vším. A není náhodou, že čím více převodů kolo má, tím plynulejší je šlapání, ale důležitý je i počet zubů a jejich rozsah.

Nejčastěji používané převody u horských a krosových kol jsou 21, 24 a 27. Převody 18, 20, 27, 30 se používají u kol silničních. Převody jsou u všech kol rozdílné, například kolo dětské disponuje 6 až 8 převody a to pro jednoduchost ovládání pro dítě stačí. Specializovaná kola jako jsou BMX, mají jen jeden převod, u kol sjezdových je nutné zvolit kolo s převody v rozmezí od 9 do 27.

 

Jak už bylo řečeno, nejen převody jsou důležité pro plynulou jízdu, ale i počty zubů. Je důležité si rozmyslet, jakým stylem budete jezdit, jestli rychlou sportovní jízdou. V případě rychlejší jízdy bychom Vám doporučovali na předním převodníku rozsah 28 – 38 – 48 zubů. Pokud jste spíše rekreační jezdec, je vhodnější si vybrat převodník s 22 – 32 – 42 (eventuelně s 44) zuby.

A proč zuby? Vyšší rozsah vám umožňuje rychlou jízdu, nižší rozsah naopak pomalejší jízdu, zato ale snadněji budete vyjíždět kopce. Co se týká zadního převodníku, tak zde je v dnešní době obvyklý rozsah 28, 32 (eventuelně 34) – 11 zubů.